V avstrijskem proizvajalcu nakladalnih žerjavov, dvigal in dvižnih sistemov Palfinger industrijo 4.0 in digitalizacijo hkrati usmerjajo v izboljšanje internih procesov in zagotavljanje digitalnih orodij za uporabnike njihovih izdelkov, je povedal vodja Palfingerjevega Centra odličnosti za digitalno proizvodnjo Sebastian Schmid, ki bo eden glavnih govornikov na 2. konferenci Pametna industrija 17. junija v Velenju.
Industrijo 4.0 so v Palfingerju, ki se ponaša z več kot 90-letno tradicijo in ima po svetu 31 proizvodnih in montažnih lokacij – gradnjo nove tovarne načrtujejo tudi v Ormožu –, zaposluje več kot 12 tisoč ljudi in namerava v letu 2027 ustvariti tri milijarde evrov prihodkov, intenzivno začeli uvajati pred štirimi leti in pol.
Pozornost so najprej namenili pomembnejšim tovarnam v Avstriji, Sloveniji (v Mariboru) in Bolgariji in se pri tem osredotočili na digitalizacijo in avtomatizacijo procesov, pojasnjuje Sebastian Schmid, ki poltretje leto vodi ekipo, odgovorno za digitalizacijo vseh proizvodnih obratov Palfingerja. Ob tem dodaja, da je bila podjetju digitalizacija že pred vrsto leti v pomoč pri optimizaciji procesov.
Enoten standard za vse proizvodne lokacije
Jedro arhitekture industrije 4.0 so v podjetju naslonili na proizvodni informacijski sistem MES, ki je tesno povezan z drugimi sistemi, pomembnimi za delovanje proizvodnih procesov – z enotnim poslovnoinformacijskim sistemom ERP, sistemi za zagotavljanje sledljivosti, kakovosti in podobno.
Pri tem je bil njihov cilj oblikovati enoten standard, ki ga bodo uporabljale vse Palfingerjeve proizvodne lokacije po svetu, je poudaril sogovornik. In pojasnil, da rešitve najprej preizkusijo v matični tovarni v Avstriji pa tudi na lokaciji v Mariboru, kamor zato pogosto potuje.