Uvajanje industrije 5.0 podjetjem prinaša konkretne koristi: zmanjšanje fluktuacije kadra, večjo motivacijo in zavzetost zaposlenih, krajšo učno krivuljo, hitrejšo vpeljavo novih kadrov ter boljšo retencijo znanja in izkušenj.
Če podjetje človeka postavi v središče, pridobi več konkurenčnih prednosti: stabilnejše procese, višjo stopnjo inovativnosti in boljši odziv na spremembe v okolju, pojasnjuje Saša Muhič Pureber, vodja segmenta Digitalizacija proizvodnje v podjetju Inea.
»Ko govorimo o industriji 5.0, se moramo zavedati, da industrija 4.0 in 5.0 nista dve diskretno ločeni paradigmi, ampak dve plati iste evolucijske poti. Industrija 4.0 je postavila temelje: povezljivost, podatki, avtomatizacija, IoT, sistemi SCADA/MES/MOM, 5.0 pa to nadgrajuje s trajnostnimi smernicami številnih ravni. Torej tudi s cilji do človeka prijazne proizvodnje, v kateri tehnologija »poslužuje« ljudi, in ne obrnjeno.
Pri industriji 5.0 gre za premik v načinu razmišljanja: od digitalizacije in avtomatizacije k razumevanju, kako tehnologija podpira človeka, širšo družbo in okolje. V središču industrije 5.0 ni več le stroj ali algoritem, ampak človek kot nosilec znanja, presoje in kreativnosti. Nekatera podjetja šele vzpostavljajo temelje industrije 4.0, pa vseeno s tem že stopajo na pot 5.0, z dobrim sledenjem podatkov, njihovim povezovanjem in z učinkovito uporabniško izkušnjo,« pojasnjuje Saša Muhič Pureber.
Prezrte dimenzije industrije 5.0 v realnem industrijskem okolju bo Muhič Pureberjeva predstavila na 2. konferenci Pametna industrija 17. junija v Velenju. Predavanje z naslovom Ko industrija postavi človeka v središče ne bo le razmišljanje o prihodnosti, ampak praktična refleksija tega, kar mora sodobno industrijsko podjetje razumeti – če želi obstati in rasti, je povedala.
Meja ni jasno začrtana
Kateremu vidiku industrije 5.0 naj se začetniki na tem področju posvetijo najprej, smo vprašali sogovornico. »Kot omenjeno, meja med industrijo 4.0 in 5.0 ni jasno začrtana, čeprav številki nakazujeta diskretno ločljivost, je napredek bolj evolucijsko analogen. Zato je tudi težko govoriti o začetnih korakih. Lahko pa se dotaknemo temeljev, na katerih gradita obe paradigmi, tako 4.0 kot 5.0.«